Zwiększenie wydajności serwera w małej firmie.

Wiele małych firm dysponuje serwerami z kategorii „wszystko w jednym”, które zapewniają dostęp do plików, baz danych, często mają kilka maszyn wirtualnych z kluczowymi aplikacjami. Urządzenia te zakupione zostały kilka lat wcześniej i nie zawsze ich wydajność nadąża za potrzebami przedsiębiorstwa.

W wielu przypadkach okazuje się, że wąskim gardłem nie jest wcale wielordzeniowy procesor czy ilość pamięci RAM, ale niewydolny podsystem dyskowy. W najtańszych serwerach jest to RAID programowy oparty o dyski SATA, w droższych jest to już kontroler sprzętowy z własną pamięcią buforującą i dyskami SAS – często w konfiguracji RAID5 by ograniczyć koszty dysków, lub RAID10 jak funduszy było więcej i liczyła się wydajność bazy danych. Teraz, gdy wydajność RAID nie jest już wystarczająca, warto rozważyć dołożenie do serwera dysków w technologii flash. Większość serwerów eterio ma możliwość rozbudowy konfiguracji o dodatkowe dyski NVMe, które dzięki bezpośredniemu połączeniu z procesorem są w stanie dostarczyć znacznie więcej informacji w znacznie krótszym czasie niż dyski SSD SAS, SSD SATA, o dyskach mechanicznych nawet nie wspominając.

Doposażając serwer w dyski Western Digital Ultrastar DC SN640 możemy wybierać z szerokiego zakresu pojemności od 800GB do 7,68TB dopasowując rozmiar nośnika do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto dodać, że dyski Ultrastar DC SN640 oferując pięciokrotnie wyższą wydajność od typowych serwerowych dysków SSD SATA, często są od nich tańsze co dodatkowo zwiększa zysk z tej inwestycji. Nowe dyski NVMe możemy użyć jako osobną przestrzeń na dane lub jako nośnik buforujący istniejącą pulę dyskową. W tym drugim przypadku czasem może okazać się przydatna funkcja w jaką wyposażone są dyski Ultrastar DC SN640 – zmiany żywotności dysku kosztem jego pojemności (tzw. overprovisioning). Umożliwi to zwiększenie odporności dysku na intensywne zapisy poprzez zmniejszenie jego pojemności. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zamiast żywotności 0,8 DWPD* dla pojemności 960GB uzyskać 2 DWPD* dla pojemności 800GB lub 5 DWPD* przy pojemności 530GB. Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami w celu dobrania optymalnej ścieżki rozbudowy serwera.

*DWPD – (Disk Write Per Day) – oznacza gwarantowaną przez producenta dysku pojemność danych jaka jest możliwa do zapisania na dysku w czasie gwarancji i odniesiona do całej pojemności dysku. Np. dysk o pojemności 800 GB i współczynniku DWPD równym 1 oraz 5-cio letniej gwarancji powinien bezproblemowo zapisać 0,8 x 1 x 365 x 5 = 1460 TB (lub w przybliżeniu 1,46 PB). Czasem używa się zamiast wskaźnika DWPD własnie wartości TBW (Terabytes Written) wyrażonej w Terabyte’ach  aby ujednolicić ten wskaźnik dla dysków o różnym okresie gwarancyjnym.