Dyski Intel® SSD do centrów przetwarzania danych zostały zoptymalizowane pod kątem wydajności, niezawodności i trwałości.

To doskonałe uzupełnienie szybkich wielordzeniowych procesorów, pojemnej pamięci RAM oraz wydajnych interfejsów sieciowych. Używając dysków SSD usuwasz wąskie gardła w przetwarzaniu Twoich danych. Spośród wielu dostępnych formatów i technologii na pewno wybierzesz najbardziej optymalny dla siebie.

Wyeliminuj wąskie gardła dzięki najlepszym rozwiązaniom pamięci masowej dla centrów przetwarzania danych. Zmodernizuj infrastrukturę, aby sprostać wymaganiom biznesowym w erze cyfrowej. Dyski Intel® SSD do centrów przetwarzania danych zostały zoptymalizowane pod kątem wydajności, niezawodności i trwałości.

Najbardziej popularna rodzina dysków – dyski Intel® SSD SATA 2,5″.

Doskonały wybór jeżeli szukasz następcy dla dysków mechanicznych i najczęściej wybierany typ dysku ze względu na doskonały stosunek wydajności do ceny oraz dostępne pojemności nośników. Nie bez znaczenia jest też łatwość użycia – dyski wyposażone są w złącza w bardzo powszechnym standardzie SATA, więc mogą być nie tylko podstawą nowych serwerów ale też służyć jako rozbudowa czy też najtańszy sposób na zwiększenie wydajności starszych konstrukcji.

Dostępne modele to Intel DC S4510 (o pojemnościach od 240 GB do 3,8 TB) dedykowane do zastosowań gdzie dominuje odczyt z dysku oraz dyski Intel DC S4610 (o pojemnościach od 240 GB do 3,8 TB) dedykowane do środowisk o mieszanych operacjach odczytu i zapisu.

Niewątpliwie przyszłość to dyski Intel® SSD NVMe.

Taki własnie jest kierunek rozwoju dysków opartych o nośnik półprzewodnikowych – czyli pamieć Flash. Podłączenie bezpośrednio do szyny PCI Express usuwa wszelkie przeszkody w wykorzystaniu potencjału jaki się kryje w takich dyskach. Coraz doskonalsze kontrolery i wewnętrzne oprogramowanie (Firmware) doskonalone z generacji na generację. A do tego pełen wybór różnych form w jakich dyski NVMe występują: od standardowych kart rozszerzeń PCIe o połówkowej wysokości (Half Height), poprzez zyskujący coraz większą popularność standard U.2 (czyli dysk o formacie 2,5″ i najczęściej grubości 15mm) aż do formatów „ruler” oraz M.2 – do zastosowań specjalnych (jako dyski startowe, czy też nośniki w dedykowanych obudowach dla uzyskania dużych gęstości upakowania.

Dostępne modele to Intel DC P4500 (o pojemnościach od 1 TB do 8 TB) dedykowane do zastosowań gdzie dominuje odczyt z dysku i dostępne w formatach: U.2 (2,5″), PCIe HHHL oraz „ruler”. Jego następca to model DC P4510 w formacie U.2 (1-8 TB) oraz DC P4511 w formacie M.2 (1 TB i 2 TB). Dla bardziej wymagających dyski o większej wytrzymałości i dedykowane do środowisk o mieszanych operacjach odczytu i zapisu: DC P4600 (1,6-6,4 TB) w formatach U.2 oraz PCIe HHHL wraz z następcą DC P4610 (1,6-7,68 TB) wyłącznie w formacie U.2. Można też wspomnieć dyski dla gniazd M.2: rodzinę DC P4101 (128 GB – 2 TB) do zastosowań głównie jako dyski startowe montowane wprost na płycie głównej serwerów i już widać, że naprawdę wybór dysków NVMe jest naprawdę szeroki.

Nośniki do zadań specjalnych – dyski Intel® Optane.

Dyski wykorzystujące inną technologię niż standadowe dyski SSD – Intel 3D XPoint Technology. Cechują się niebywałą wytrzymałością na zapisy jak również nieosiągalną dotąd wydajnością liczoną w ilości operacji na sekundę. Takie połączenie daje dyski do zastosować specjalnych gdzie możliwości standardowych dysków SSD się kończą. Nawet dysponując stosunkowo niedużą pojemnością mogą być użyte jako pamięć cache nawet dla dysków SDD jak również dzięki „Memory Technology” znajdą zastosowania jako rozszerzenie szybszej ale i sporo droższej pamięci RAM – szczególnie w zastosowaniach bazodanowych typu „in-memory database”.

Głównym przedstawicielem pamięci typu Optane są dyski DC P4800X występujące jako karty rozszerzeń PCIe oraz dyski w formacie U.2 (w pojemnościach: 375 GB, 700 GB oraz 1,5 TB).  pojawiła się też rodzina o mniejszych pojemnościach ale przystępniejszej cenie – DC P4801X głównie w formacie M.2 (pojemności: 100GB, 200GB i 375GB).